MUSTAFA ALBAYRAK “...BİSİKLETİN VAR MI?” RESİM SERGİSİ  

 

Yaklaşık onbeş yıldır, Güzel Sanatlar Lisesi’nde sanat eğitmenliği yapmaktayım. Bunun yanı sıra resim çalışmalarına da devam ediyorum. 9. Kişisel Resim Sergimi de “bisikletin var mı?” diyerek 27 mart-15 Nisan 2009 tarihleri arasında Turkuvaz Sanat Galerisi’nde açıyorum.

 İnsanlara ve insancıllığa ulaşabilmede kestirme bir yol olarak gördüğüm “bisikletler”e resimlerimde rol vererek, eser karşısına geçen herkese uygun ve doğru bir yer açtığımı düşünüyorum. Kestirme olması önemli; çünkü kimsenin vakti yok. Vakitsizliğimiz, çocukluğumuzun bitişiyle başladı. Nispeten daha çok vakti ve iştahı olan bir kuşağın temsilcisi oluşumdan dolayı, hatıralarımdan beslenerek ve oynamaya devam ederek resim yapıyorum.

 Boyayı çoğu zaman, tüpten çıktığı haliyle karıştırmadan ve inceltmeden kullanmayı seviyorum. Seride; Lekesel çözümlerle uğraştığım , tamamı tuval üzerine yağlıboya, 30x40, 40x40, 60x60, 80x80 boyutlarında, otuz civarında resim bulunuyor.

 Bisiklet tutkum, belki, çocukluğumda ona sahip olamayışımla başladı. Ankara’da üç çocuklu, orta halli bir ailenin ilk çocuğuydum ve 70 lerin sonlarında bisiklet, pahalı bir oyuncaktı. Gerçekte, kimin olursa olsun, mahallenin bir tane bisikleti olurdu ve bütün çocuklar ona binmek isterdi. Sonraları, bu heves, düğün davetiyemizde bile kullandığımız  bir özgürlük sembolü ve arabamızın üzerinde nereye gidersek gelen dostumuz oldu. Kızımızla paylaştığımız en güzel zamanlarımızın değişmez ortağı, daha yürümeden tanıştığı bu sihirli atlardır. Şu anda üç bisikletimiz var, yenisi de yolda!

 Yolunda gitmeyen ne varsa karşısına dikilip çocuksu bir telaşla; boşluğa, işaret parmağımın hareketiyle sihirli bir bisiklet çizerim. Çözmeye gücüm yetmez sorunu göndermek için; olmazsa oradan kaçıp uzaklaşmak için… Kırıp dökmeden, homurdanmadan, üzmeden, sessizce…Bunu herkes için inatla yapabilirim… bisikletin var mı?”